Jaką przyłbicę spawalniczą wybrać – top 5 przyłbic spawalniczych

 

Jaką przyłbicę wybrać – top 5 przyłbic spawalniczych

W zawodzie spawacza najważniejszym środkiem ochrony osobistej jest przyłbica spawalnicza. Jej zadaniem jest zabezpieczenie głowy, w tym twarzy i oczu przed szkodliwymi odpryskami metalu, promieniowaniem oraz poparzeniami. Jak wybrać odpowiednią przyłbicę spawalniczą? Sprawdź porady oraz top 5 przyłbic spawalniczych, które cieszą się powodzeniem wśród klientów!

 

Spis treści:

 

Dlaczego noszenie przyłbicy spawalniczej jest tak istotne?

Przyłbica spawalnicza jest rodzajem środka ochrony twarzy i oczu, który stosowany jest na stanowisku pracy spawacza. Właściwie dobrana zapewnia maksymalny poziom bezpieczeństwa, zabezpieczając przed skutkami wystawienia na łuk elektryczny.

 

W trakcie spawania spawacz narażony jest na szereg niebezpieczeństw, między innymi na promieniowanie UV, czyli ultrafioletowe, promieniowanie IR, czyli podczerwone, a także na krople roztopionego metalu, które mogą spowodować poważne poparzenie.

 

Stosowanie środka ochrony osobistej jak przyłbica spawalnicza jest niezbędne na każdym stanowisku pracy, na którym prowadzi się spawanie niezależnie od jego metody, na przykład spawanie MMA, MIG/MAG, TIG, plazmą.

 

Jak wybrać najlepszą przyłbicę spawalniczą?

Pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikowi niezbędne wyposażenie potrzebne do prowadzenia pracy, w tym także środki ochrony indywidualnej. Zaliczają się do ich także przyłbice spawalnicze.

 

Wybór odpowiedniej przyłbicy spawalniczej wymaga bliższego zapoznania się z rodzajami tych środków ochrony osobistej, ponieważ obecnie w sprzedaży znajduje się kilka typów przyłbic, które różnią się swoim działaniem, a przez to efektywnością, bezpieczeństwem i komfortem stosowania.

 

Ponadto duże znaczenie przy doborze mają rodzaje spawania, warunki, w jakich odbywają się prace, a także rozmiar przyłbicy, która powinna być dopasowana do średnicy głowy spawacza, aby zapewnić skuteczną ochronę.

 

Wybierając przyłbice spawalnicze, należy także sprawdzić, czy spełniają one wymagania norm branżowych.

 

Rodzaje przyłbic spawalniczych

Przyłbice spawalnicze dzieli się na dwie główne kategorie, a mianowicie na:

  • Przyłbice aktywne,

  • Przyłbice pasywne.

 

Przyłbice aktywne

Aktywne przyłbice, które określane są także jako samościemniające, są wyposażone w specjalny filtr spawalniczy, który automatycznie zaciemnia szybkę. Określane są także jako przyłbice ADF – Auto Darkening Filter.

 

Gdy rozpoczyna się spawanie, filtr w przyłbicy zaczyna automatycznie przyciemniać szybkę. Dzięki temu zapewnia najwyższy poziom ochrony dla twarzy i oczu. Po zakończeniu spawania szybka znów się rozjaśnia. Dzięki temu spawacz może widzieć wyraźnie swoje otoczenie bez konieczności uchylania przyłbicy, co mogłoby stanowić dla niego ryzyko.

 

Przyłbice aktywne są obecnie najnowocześniejszymi przyłbicami na rynku. Są także najdroższe wśród dostępnych modeli.

 

Przyłbice pasywne

Tego typu przyłbice wyposażone są w barwione szybki, które mają stały stopień przyciemnienia. Z tego względu muszą być one podnoszone i opuszczane, aby wyraźnie widzieć miejsce spawania.

 

Pasywne przyłbice spawalnicze są tańsze, jednak mniej komfortowe w użyciu i także mniej bezpieczne w porównaniu do przyłbic aktywnych. To powoduje, że są one przeznaczone do okazjonalnego, a także amatorskiego spawania.

 

W sklepach BHP można zakupić także tarcze spawalnicze, które przeznaczone są do trzymania w ręce podczas spawania.

 

Normy dotyczące przyłbic spawalniczych

Wymagania dotyczące przyłbic są zawarte w normach:

  • PN-EN 379 – Ochrona indywidualna oczu – Automatyczne filtry spawalnicze,

  • PN-EN 169 – Filtry spawalnicze i filtry dla technik pokrewnych. Wymagania dotyczące współczynnika przepuszczania i zalecane stosowanie,

  • PN-EN 170 – Ochrona indywidualna oczu. Filtry chroniące przed nadfioletem. Wymagania dotyczące współczynnika przepuszczania i zalecane stosowanie,

  • PN-EN 171 – Filtry chroniące przed podczerwienią,

  • PN-EN 175 – Ochrona osobista. Środki ochrony oczu i twarzy stosowane podczas spawania i w procesach pokrewnych.

 

Top 5 przyłbic spawalniczych

Jeżeli nie wiesz, jaką przyłbicę spawalniczą wybrać, sprawdź przygotowany przez nas ranking, w którym znajdziesz 5 najpopularniejszych przyłbic, które wyróżniają się również wysoką jakością wykonania i skuteczną ochroną dla twarzy i oczu. Jakie przyłbice wybierane są najczęściej?

 

1. Przyłbica spawalnicza 3M 751120 Speedglas 100V

Dostępna w atrakcyjnej cenie i skuteczna w ochronie – przyłbica spawalnicza 3M 751120 Speedglas 100V przeznaczona jest do spawania różnymi metodami, w tym najpopularniejszymi jak MMA, MIG/MAG, TIG.

 

Jest to przyłbica aktywna, która zapewnia ochronę oczu z zaciemnieniem od 8 do 12, dzięki czemu pozwala na uzyskanie maksymalnej wygody. Wyposażona jest w specjalne sensory, które pozwalają na automatyczny dobór stopnia zaciemnienia, co ułatwia przygotowania do pracy oraz samo spawanie.

 

Dodatkowym atutem przyłbicy jest pełna regulacji, dlatego można dopasować zarówno samą przyłbicę wraz z filtrem spawalniczym, jak i pas nagłowny. Jest także łatwa w konserwacji.

 

Zaciemnienie: 8-12

Pole widzenia: 44 x 93 mm

 

2. Przyłbica spawalnicza 3M Speedglas 751220 100 ze wzorem płomienia

Ze względu na swój efektowny wygląd przyłbica spawalnicza 3M Speedglas 751220 100 natychmiast przyciąga uwagę. Wykonany na niej wzór płomienia powoduje, że można łatwo odróżnić ją od innych typów przyłbic spawalniczych.

 

Prezentowana przyłbica jest aktywna i wyposażona jest w pięciostopniowe zaciemnienie od 8 do 12. Dzięki temu umożliwia prowadzenie efektywnych, bezpiecznych prac spawalniczych bez konieczności zdejmowania jej z głowy. Ma uniwersalne zastosowanie i może być używana do spawania MMA, MIG/MAG, TIG.

 

Wygodę użytkowania zapewnia regulowana więźba, dlatego można łatwo dostosować ją do głowy, by pracować w komfortowych warunkach.

 

Zaciemnienie: 8-12

Pole widzenia: 44 x 93 mm

 

3. Przyłbica spawalnicza z filtrem 3M Speedglas 501826 9100Xxi

3M Speedglas 501826 9100Xxi to aktywna przyłbica spawalnicza z bocznymi szybkami, która oferowana jest w zestawie z filtrem spawalniczym.

 

To model wyróżniający się wysoką jakością wykonania oraz maksymalnym komfortem obsługi. Oczywiście, zapewnia także bardzo dobry stopień bezpieczeństwa dzięki zmiennym stopniom zaciemnienia, zastosowaniu bocznych szybek, osłony czołowej oraz filtra 9100Xxi.

 

W prezentowanym modelu 3M Speedglas 501826 9100Xxi zastosowano automatyczny wyłącznik. Gdy przyłbica nie będzie używana przez określony czas, wtedy wyłącza się samoczynnie. Na uwagę zasługuje także możliwość ustawienia dwóch trybów pracy, zgodnie z potrzebami użytkownika.

 

Zaciemnienie: 5,8,9-13

Pole widzenia: 73 x 107 mm

 

4. Przyłbica spawalnicza 3M Speedglas 9100V SW 501805

Aktywna przyłbica spawalnicza 3M Speedglas 9100V SW 501805 wyposażona jest w praktyczne boczne szybki, za pomocą których można uzyskać większe pole widzenia. Sprawdza się w przypadku spawania większością metod.

 

Szeroka gama stopni zaciemnienia powoduje, że przyłbica jest w stanie zapewnić skuteczną ochronę w zróżnicowanych pracach. Umożliwia także zablokowanie stałego stopnia zaciemnienia.

 

Zaciemnienie: 5,8,9-13

Pole widzenia: 73 x 107 mm

 

5. Przyłbica spawalnicza 3M Speedglas 9100X SW 501815

Aktywna przyłbica spawalnicza 3M Speedglas 9100X SW 501815 wyposażona w boczne szybki oraz filtr 9100X sprawdza się w różnych pracach spawalniczych.

 

To przyłbica, która zapewni bardzo dobre parametry optyczne, jest wygodna, a przy tym szczelna. Zastosowanie specjalnego nagłowia powoduje, że zapewnia stabilne dopasowanie.

 

Zaciemnienie: 5,8,9-13

Pole widzenia: 54 x 107 mm

 

Podsumowanie

Wybierając przyłbicę spawalniczą, warto zwrócić uwagę na jej parametry techniczne, w tym na stopień jej zaciemnienia. Najlepiej zdecydować się na model aktywny, który zapewnia najwyższy stopnień komfortu i bezpieczeństwa spawania.