Przyłbica spawalnicza z nawiewem powietrza vs. bez nawiewu powietrza

 

Przyłbica spawalnicza

Dobór właściwej przyłbicy spawalniczej ma bardzo duże znaczenie dla bezpieczeństwa, komfortu i efektywności pracy spawacza. Różne modele dostępne na sprzedaż powodują, że można dostosować je specjalnie do przeznaczenia i do swoich wymagań. Kiedy warto zdecydować się na zakup przyłbicy z nawiewem powietrza? Sprawdzamy najważniejsze informacje na temat tego typu przyłbic spawalniczych.

Spis treści:

 

Jak dobrać odpowiednią przyłbicę do spawania?

Przyłbica spawalnicza jest podstawowym środkiem ochrony indywidualnej na stanowisku spawacza. Zakładana na głowę ma na celu zabezpieczenie twarzy i oczu przed szkodliwym wpływem promieniowania UV i IR oraz odpryskami metalu, które mogą wywołać poparzenie.

W sprzedaży można znaleźć różne rodzaje przyłbic spawalniczych, które dopasowuje się w zależności od ich przeznaczenia, w tym warunków pracy, rodzaju spawania i spawanego materiału. Tylko wtedy, gdy przyłbica zostanie odpowiednio dopasowana, będzie mogła zapewnić skuteczną ochronę dla spawacza.

Wśród wielu dostępnych modeli przyłbic spawalniczych znajdują się również przyłbice wyposażone w system nawiewny. Ma on formę aparatu filtrująco-nadmuchowego, którego zadaniem jest oczyszczanie powietrza wdychanego przez spawacza.

 

Czym jest przyłbica spawalnicza z nawiewem powietrza?

Przyłbica spawalnicza z nawiewem powietrza jest rodzajem specjalistycznej przyłbicy, która nie tylko zabezpiecza twarz i oczy spawacza, ale również jego drogi oddechowe.

W trakcie spawania może dojść do powstania szkodliwych dymów, które wdychane mogą być niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia. Właśnie dlatego zalecana jest wtedy przyłbica spawalnicza z nawiewem powietrza, która zapewnia skuteczną filtrację.

Przyłbica spawalnicza z nawiewem powietrza określana jest również jako PAPR (powered air-purifying respirator).

Zestaw tego typu zbudowany jest z przyłbicy nakładanej na głowę oraz ze zintegrowanego nawiewu powietrza. Nawiew ten ma formę niewielkiego aparatu filtrująco-nadmuchowego, który umieszczany jest na pasku i mocowany w pasie, aby nie przeszkadzał w trakcie pracy. Dostępne są także modele w kształcie plecaka. Wąż doprowadzający powietrze z aparatu do przyłbicy jest umieszczony na plecach.

Aparat do nawiewu powietrza wyposażony jest w wewnętrzny filtr cząsteczkowy, który zatrzymuje szkodliwe dymy i dostarcza świeże, czyste powietrze bezpośrednio do przyłbicy. Jednocześnie specjalna konstrukcja przyłbicy spawalniczej współpracującej z aparatem do nawiewu zapobiega wnikaniu pod nią szkodliwych dymów.

Cechy nowoczesnych przyłbic spawalniczych z nawiewem powietrza:

 • Wyposażone są w filtr cząsteczkowy, który zapewnia skuteczną ochronę przed dymami – najlepsze aparaty wyposażone są w filtry w klasie TH3 R SSL.

 • Możliwość regulowania przepływu powietrza nawet do 240 l/min, dzięki czemu można dopasować pracę aparatu do własnych potrzeb.

 • Niektóre rodzaje przyłbic pozwalają na wybranie miejsca, w które nawiewane jest powietrze, na przykład może być ono skierowane w rejon czoła, aby zapewnić większy komfort pracy w ciepłym otoczeniu.

 • Bezobsługowa praca – aparat działa automatycznie i dostarcza odpowiednią ilość powietrza przez cały czas.

 • Długi czas filtracji – urządzenia mogą pracować po załadowaniu akumulatora nawet przez 18 godzin bez przerwy.

 • Wygoda noszenia – aparat umieszczany jest na pasku, natomiast wąż prowadzony jest na plecach, dlatego zapewnia swobodę ruchów.

 • Sygnalizacja rozładowania baterii oraz zapełnienia filtra – dzięki temu można w porę przerwać pracę.

 • Możliwość stosowania dodatkowych filtrów, na przykład filtrów węglowych, gazowych w określonych klasach.

 

Przyłbica spawalnicza z nawiewem powietrza – kiedy należy ją stosować?

Przede wszystkim przyłbica spawalnicza z nawiewem powietrza przeznaczona jest do stosowania podczas spawania tych metali, które mogą wywoływać szkodliwe dymy. Dotyczy to przede wszystkim spawania aluminium oraz spawania stali nierdzewnej.

Ponadto przyłbica z nawiewem powietrza polecana jest także do stosowania w pomieszczeniach, w których dostęp do świeżego powietrza jest utrudniony, dlatego też należy zastosować dodatkową ochronę dróg oddechowych w postaci filtra powietrza.

Narażenie dróg oddechowych na kontakt ze szkodliwymi dymami powstającymi podczas spawania może skutkować poważnymi dolegliwościami, między innymi przyczynić się do powstania astmy, nowotworów płuc.

 

Jaką przyłbicę wybrać – z nawiewem powietrza czy bez nawiewu powietrza?

Zarówno przyłbica spawalnicza z nawiewem powietrza, jak i ta bez nawiewu ma szerokie zastosowanie w pracach spawalniczych.

Pierwsza z nich, czyli współpracująca ze specjalnym rodzajem aparatu filtrująco-nadmuchowego, powinna być stosowana tam, gdzie duże znaczenie ma właściwa ochrona dróg oddechowych.

Drugi rodzaj przyłbicy spawalniczej, która spotykana jest znacznie częściej, nie chroni w tak wysokim stopniu dróg oddechowych, dlatego nie powinna być ona używana wtedy, gdy są one zagrożone.

Jak wspomnieliśmy wcześniej, stosowanie przyłbic z nawiewem jest wskazane wtedy, gdy podczas spawania dochodzi do powstawania szkodliwych dymów lub też spawanie prowadzone jest w ograniczonej przestrzeni, gdzie spawacz nie ma dostępu do świeżego powietrza.

 

Przyłbica spawalnicza z nawiewem powietrza – co wybrać?

W sklepach BHP można kupić różne rodzaje przyłbic wyposażonych w system służący do filtrowania powietrza. Jaka przyłbica spawalnicza z nawiewem powietrza będzie najlepsza?

Aby kupić dobrą przyłbicę spawalniczą, należy zwrócić uwagę na kilka kluczowych paramentów odnoszących się do jej konstrukcji:

 • Rodzaj przyłbicy – najlepsza będzie przyłbica aktywna, czyli z szybką, która zaciemnia się automatycznie wtedy, gdy rozpoczyna się spawanie.

 • Zakres przyciemniania – warto wtedy zwrócić uwagę na zakres przyciemnienia, na przykład 4 – 13. Wybrane modele oferują także możliwość skorzystania z trybu szlifowania o jeszcze niższym stopniu zaciemnienia, dlatego mają one zastosowanie także w innych pracach poza spawaniem, na przykład przy szlifowaniu.

 • Parametry techniczne – dotyczące każdej przyłbicy, w tym klasa optyczna, rozproszenie światła, różnice w przepuszczalności światłą oraz zależność kąta na przepuszczalność światła.

 • Pole widzenia – im będzie ono większe, tym łatwiej będzie się prowadziło prace spawalnicze.

 • Odwzorowanie kolorów – wybrane rodzaje przyłbic wyposażone są w systemy poprawiające odwzorowanie kolorów, dlatego widok jest wtedy bardziej naturalny.

 • Nagłowie – to element wpływający na komfort korzystania z przyłbicy, dzięki szerokiej regulacji jest w stanie zapewnić najwyższy stopnień wygody podczas pracy.

 

Co można stosować zamiast przyłbicy spawalniczej z nawiewem powietrza?

Przyłbice wyposażone w systemy nawiewu powietrza są dość drogie. Czy można w jakiś sposób uzyskać podobny efekt, lecz znacznie niższym kosztem?

Gdy przyłbica spawalnicza z nawiewem powietrza nie jest dostępna i do dyspozycji jest jedynie model bez nawiewu, wtedy zaleca się zastosować maseczkę ochronną – półmaskę ochronną o najwyższym stopniu filtracji. Dzięki niej można zatrzymać zdecydowaną większość szkodliwych związków znajdujących się we wdychanym powietrzu.

 

Gdzie kupić przyłbicę spawalnicza z nawiewem powietrza?

Środki ochrony osobistej jak przyłbica spawalnicza z nawiewem powietrza dostępne są do zakupienia w sklepach BHP, a także w sklepach prowadzących sprzedaż wyposażenia do spawania.

Obecnie przyłbicę spawalnicza z nawiewem powietrza można zakupić również w internecie. W sklepach online do dyspozycji jest szeroka gama modeli, na przykład https://aciro.pl/category/przylbice-spawalnicze.

 

Podsumowanie

Podczas spawania konieczna może być nie tylko ochrona twarzy i oczu, ale także dróg oddechowych. Gdy jest ona niezbędna, największy poziom komfortu i bezpieczeństwa pracy są w stanie zapewnić nowoczesne przyłbice wyposażone w nawiew powietrza.