Materiały ścierne, określane także jako ścierniwa, mają rozległe zastosowanie w wielu branżach. Za ich pomocą można wykonać obróbkę różnych typów materiałów, nadając im określony kształt, wykończenie i właściwości. Co warto wiedzieć na temat materiałów ściernych? Zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem!
Spis treści:
Materiałami ściernymi nazywa się materiały do obróbki powierzchni, które w tym celu stosują ziarno ścierne. Muszą charakteryzować się one odpowiednią twardością, aby podczas przesuwania po obrabianej powierzchni wgłębiały się w nią.
Materiały ścierne mogą mieć pochodzenie naturalne albo syntetyczne w zależności od tego, z jakich surowców powstały.
Korzystanie z materiałów ściernych może odbywać się ręcznie, z użyciem klocków, pac lub maszynowo za pomocą odpowiednich urządzeń, na przykład jak szlifierki, cykliniarki.
Szeroka gama dostępnych materiałów ściernych powoduje, że można dopasować je indywidualnie do ich zastosowania.
Materiały ścierne używane są w obróbce różnych powierzchni, co nadaje im wszechstronne zastosowanie.
Za pomocą materiałów ściernych można obrabiać materiały jak:
Aby uzyskać odpowiedni efekt obróbki przez ścieranie, duże znaczenie ma właściwy dobór materiałów ściernych. Pod uwagę należy wziąć wtedy właściwości obrabianej powierzchni, w tym jej twardość. By można było wykonać obróbkę, ścierniwo musi być twardsze.
Głównym parametrem charakteryzującym materiały ścierne są ich ziarna. Ziarna mogą mieć pochodzenie naturalne lub też syntetyczne, głównie chemiczne. Dodatkowo bardzo istotnym czynnikiem wpływającym na właściwości materiału ściernego jest granulacja, czyli wielkość, ziarnistość ziarna.
Ziarna w odpowiednim rozdrobnieniu mają właściwości szlifujące. Aby można było z nich korzystać w celu obróbki powierzchni, są one klejone lub zespalane z użyciem spoiwa umieszczonego na podłożu – piszemy o nim w dalszej części naszego poradnika.
Rodzaje ziaren naturalnych w materiałach ściernych:
Rodzaje ziaren syntetycznych w materiałach ściernych:
Drugim kluczowym parametrem przy doborze materiału ściernego pod kątem ziaren jest ich granulacja, ziarnistość, wielkość.
Wielkość ziaren określana jest według międzynarodowej normy FEPA (Stowarzyszenie Europejskich Wytwórców Wyrobów Ściernych). Do oznaczenia tego parametru stosowana jest litera P wraz z numerem granulacji.
Ogólna zasada wskazuje, że im wyższy jest numer granulacji, tym ziarna materiału ściernego stają się drobniejsze.
Numery granulacji ziarna ściernego:
Grubość, granulację ziaren dobiera się w zależności od rodzaju materiału, rodzaju obróbki oraz stopnia gładkości powierzchni, jaka ma być efektem obróbki.
Najczęściej do obróbki stosowane są materiały ścierne o różnych stopniach granulacji. Prace rozpoczyna się od zastosowania grubszych ziaren, a następnie przechodzi się do coraz drobniejszych. Dzięki takiej gradacji można skutecznie usunąć wszelkie defekty widoczne na powierzchni, na przykład rysy. Do wykańczania stosowane są materiały polerskie, na przykład wykonane z filcu.
Ważnym elementem materiału ściernego jest spoiwo. Jego zadaniem jest wiązanie ziaren ściernych z materiałem, który jest podłożem. Jako podłoże najczęściej stosowane są papiery, tkaniny.
Rodzaje spoiw ściernych:
Rodzaj spoiwa ma bardzo duże znaczenie, ponieważ pozwala on na zmniejszenie wykruszania się materiału i poprawia jego trwałość. Najsilniejsze spoiwa, w tym spoiwa żywiczne, stosowane są do materiałów ściernych stosowanych w maszynach szlifierskich.
Materiały ścierne to bardzo szeroka rodzina produktów, które można podzielić na różne kategorie odnoszące się do ich budowy.
Materiały ścierne dzielone są na poniższe rodzaje:
Materiały ścierne nasypowe
Nasypowe materiały ścierne cechują się elastyczną budową. Powstają one głównie na bazie papieru, płótna albo włókniny, do których klei się ziarna. Posiadają bardzo szerokie zastosowanie w obróbce ręcznej i mechanicznej. Jednym z najczęściej stosowanych materiałów tego typu jest papier ścierny. Innym rodzajem jest taśma ścierna.
Pod kątem rodzaju nasypu materiały te dzielone są na:
Nasyp na materiałach ściernych tego typu może być nakładany techniką grawitacyjną albo elektrostatyczną, może tworzyć jedną warstwę lub kilka warstw.
Materiały – narzędzia ścierne spojone
Spojone materiały ścierne – narzędzia ścierne spojone – różnią się od nasypowych tym, że są spojone z podłożem. Taka budowa powoduje, że wyróżniają się one większą trwałością, wytrzymałością oraz skutecznością w szlifowaniu powierzchni.
Do narzędzi ściernych spojonych zaliczają się:
Materiały ścierne super twarde
Do super twardych materiałów ściernych zaliczają się te, które powstają z diamentu i azotku boru.
Pasty i proszki ścierne i polerskie
Do kategorii materiałów ściernych zaliczane są także pasty ścierne i polerskie, które składają się z ziaren ściernych zanurzonych w płynnym albo półpłynnym środku. Proszki to rodzaj materiałów w postaci samych ziaren.
Materiały ścierne mogą mieć różne formy, co przekłada się także na ich zastosowanie.
Najczęściej stosowane formy materiałów ściernych to:
Z różnymi rodzajami materiałów ściernych można zapoznać się pod adresem: https://aciro.pl/category/materialy-scierne.
Główną normą dotyczącą materiałów ściernych jest norma międzynarodowa FEPA (Stowarzyszenie Europejskich Wytwórców Wyrobów Ściernych).
Zastosowanie miały także normy:
Stosowane są także normy określające bezpieczeństwo użytkowania materiałów ściernych, w tym:
Dobór odpowiednich materiałów do obróbki przez ścieranie ma kluczowe znaczenie dla efektu. Również duże znaczenie ma sposób obróbki – ręczny lub maszynowy.
Przy doborze materiału ściernego należy wziąć pod uwagę rodzaj obrabianej powierzchni, w tym jej twardość, rezultat obróbki.
W przypadku obróbki z użyciem maszyn jak szlifierki należy uwzględnić zalecenia producenta urządzenia.
W trakcie obróbki ściernej należy pamiętać o zasadach bezpieczeństwa!
Materiały ścierne są szeroko dostępne i oferowane przez sklepy działające stacjonarnie i sklepy internetowe.
Zobacz co przygotowaliśmy dla Ciebie: dysk fibrowy o granulacji P36 oraz średnicy 125 mm
Podsumowanie
Za pomocą odpowiednio dobranych materiałów ściernych można uzyskać optymalny efekt obróbki różnych typów materiałów – ręcznie lub maszynowo.