Praca w upale – hełmy wentylowane, odpowiednie kombinezony itp.

 

Praca w upale

Dobry firma powinna być w stanie oferować swoje usługi wszędzie tam, gdzie są one potrzebne. W dzisiejszym dynamicznym i ciągle zmieniającym się świecie rzadko kiedy można sobie pozwolić na chwilę oddechu. Na przekór naszej naturalnej potrzebie aktywności i chęci zarobku stoją jednak poważne przeszkody. Cały świat ulega nieustannym przemianom. Polska – przez wiele lat kraj posiadający bardzo zbalansowaną liczbę ciepłych i zimnych dni z roku na rok swoją aurą zaczyna przypominać Francję. To nie jest problem tylko dla ekologów, również każdy właściciel firmy powinien być przygotowany do oddelegowania swoich pracowników do ciężkiej pracy w letnich upałach. Będzie już tylko cieplej, a my niezależnie od wszystkiego, musimy być gotowi do codziennej ciężkie, wytężonej pracy.

Spis treści

 

Do czego zobowiązany jest pracodawca w czasie trwania upałów?

Woda. To jedno proste słowo w pełni odzwierciedla najważniejszy obowiązek pracodawcy względem pracownika w czasie występowania upałów. Każdy pracownik, powinien mieć niczym nieograniczony dostęp do wody, tak aby ten w każdej chwili mógł się napić. Jako że według przepisów BHP spożywanie posiłków i napojów na sali produkcyjnej jest zakazane, dyspozytor z wodą należy umieścić np. przed wejściem na produkcję lub tam, gdzie pracownicy spędzają przerwę np. na stołówce czy palarni.

Kodeks pracy mocno sugeruje (ale nie nakazuje) wprowadzenie klimatyzacji lub dostarczenie wiatraków. Jeśli jest to niemożliwe ze względów ekonomicznych (często wprowadzenie klimatyzacji na wielkich salach produkcyjnych znacznie zwiększyłoby rachunki za prąd) należy zrobić wszystko, co się da by zagrodzić upałowi drogę do pomieszczeń w zakładzie pracy. Należy zaciągnąć rolety lub żaluzje na oknach i jeśli to możliwe zapewnić wentylację w pomieszczeniach (należy jednak unikać przeciągów oraz w przypadku posiadania klimatyzacji trzeba koniecznie pamiętać, o jej regularnym odgrzybianiu i konserwacji).

Następną sugestią państwowego instytutu pracy jest skrócenie czasu pracy dla osób pracujących dłużej niż 8 godzin (w takim przypadku nie można jednak obniżyć takim osobom wynagrodzenia).

 

Co grozi pracodawcy za brak dostarczenia wody?

Większość powyższych sugestii jest tylko wskazówkami, o których zastosowaniu decyduje tylko dobra wola pracodawcy. Wyjątkiem jest jednak przepis o obowiązku dostarczenia napojów. Nie można też zaproponować pracownikom ekwiwalentu pieniężnego zamiast wody – celem jest zadbanie, o odpowiednie nawodnienie wszystkich pracowników.

W przypadku niewywiązania się z tego obowiązku, pracodawca jest narażony na karę grzywny od 1 tysiąca do nawet 30 tysięcy złotych.

 

Jak przygotować pracownika do pracy w upale?

Każdy pracodawca obciążony jest przez kodeks pracy obowiązkiem dostarczenia swoim pracownikom odpowiedniego ubioru roboczego. Jeśli pragną Państwo, aby wasi pracownicy zachowali siłę i wydajność w czasie nadchodzących upałów należy prawidłowo i starannie dobrać należną im odzież roboczą.

 

Ochrona głowy

Kask ochronny na głowie, nie jest tylko stereotypowym obowiązkowym elementem ubioru żołnierza czy strażaka. Również w bardzo wielu innych zawodach wymóg zakładania hełmu na głowę jest obecny. Idealnie przygotowany do pracy magazynier musi być wyposażony w dobry kask. Hełm na głowie to również częsty i niezbędny widok na placach budowy.

W czasie upałów ludzka głowa jest naszym najsłabszym punktem. Nieprawidłowo dobrany hełm ochronny zamiast pomagać – będzie szkodził. Kumulująca się wysoka temperatura, odczuwana przez głowę, może sprawić, że pracownik dozna omdlenia lub udaru.

Dlatego też zalecamy, aby dobrali Państwo dla swoich pracowników kaski na głowie dostosowane do nadchodzących upałów. W tego typu warunkach najlepiej nadają się hełmy z odpowiednio przygotowaną wentylacją – takie właśnie możecie Państwo znaleźć w naszej ofercie. Jeśli priorytetem jest walka z upałem szczególnie polecamy model 3M Peltor Solaris G3000, w którym to ruch powietrza jest szczególnie ułatwiony poprzez zaimplementowanie w projekcie hełmu rozlicznych dziur wentylacyjnych.

 

Maski przeciwpyłowe

Drobnym acz znaczącym elementem ubrania roboczego jest maska ochronna. Każdy z nas jeszcze nie tak dawno temu, w czasie trwania pandemii był zobowiązany przez prawo do noszenia maseczek ochronnych. Choć wymóg ten na szczęście został zawieszony (przynajmniej, w momencie pisania obecnego artykułu), to jednak doświadczenie to nauczyło każdego z nas jak ważny jest ten stosunkowo niewielki element ubioru. Za mała lub ściśle przylegająca do twarzy maska praktycznie eliminuje możliwość komfortowej pracy. Mała maska potrafi być źródłem dużego kłopotu.

W przypadku konieczności pracy w upale polecamy maskę ochronną - model 3M 9332+, ten wariant maski ochronnej został zaprojektowany specjalnie tak, aby nosząca go osoba mogła swobodnie oddychać. Materiał jest wyraźnie cieńszy i bardziej przewiewny niż w innych maskach, ale sam produkt wciąż zachowuję wszystkie niezbędne oraz wymagane przez prawo walory ochronne.

 

Kombinezony ochronne

W rozlicznych branżach kombinezony ochronne są niezbędnym elementem ubioru roboczego. Nieprawidłowy kombinezon, niedostosowany rozmiarem będzie absolutnym koszmarem każdego użytkownika. Porównywalnie dużym koszmarem może być również praca w kombinezonie niedostosowanym do warunków pogodowych.

W przypadku konieczności noszenia kombinezonu ochronnego, w czasie panowania wysokich temperatur szczególnie polecamy model 3M 4515. Ten właśnie wariant kombinezonów ochronnych przygotowano z myślą, o panujących wysokich temperaturach. Cechą wyróżniającą ten model od innych jest fakt, iż zastosowano w nim specjalny w pełni oddychający materiał, który potrafi ochronić swojego nosiciela przed przegrzaniem.

 

Buty ochronne

8 godzin dziennie. Przynajmniej 8 godzin - bo nie można wykluczyć dłuższego dnia pracy w czasie wystąpienia kryzysu lub nadprogramowych zamówień, które należy zrobić niezależnie od wszystkiego. To bardzo długa ilość czasu. Jeśli pracownik nie będzie wyposażony w odpowiednie komfortowe obuwie robocze, to już po paru godzinach od rozpoczęcia zmiany, zamiast skupić się na jeszcze niezrealizowanych zadaniach i obowiązkach jedyną rzeczą, o której będzie myślał będą, coraz bardziej bolące go stopy.

Buty ochronne do pracy w upałach powinny być przewiewne i posiadać właściwości przeciwpotne oraz przeciwgrzybiczne. Większość z oferowanych przez nas modeli obuwia ochronnego posiada takie cechy, przykładowymi produktami znajdującymi się w naszej ofercie są modele Honeywell Bacou Fresco Mid oraz PPO Strzelce Opolskie 706

Honeywell Bacou Fresco Mid to znakomite buty ochronne zaliczające się do kategorii trzewików. Buty te nadają się do pracy w upale dzięki zastosowanej specjalnej wyściółce, która jest bardzo chłonna, szybko schnąca oraz w pełni oddychająca.

PPO Strzelce Opolskie 706, to półbuty które zostały specjalnie zaprojektowane tak, aby były bardzo przewiewne. Ten model charakteryzuje się zmniejszoną nasiąkliwością wody. Dodatkowo podszewka w tym modelu butów jest wykonana z materiału DryBestHyyperion, który jest specjalnie przeznaczony do walki z potem, co sprawia, że nosząca go osoba powinna odczuwać duży poziom komfortu oraz uczucia suchości.

 

Podsumowanie

Wysoka temperatura jest bardzo istotnym czynnikiem, negatywnie wpływającym na efektywność pracy. Każdy pracodawca powinien dobrze przygotować się do nadchodzących upałów, upewnić się, że miejsce pracy jest odpowiednio zabezpieczone przed słońcem i dobrze wentylowane, a dostępny zapas wody lub innych napojów jest odpowiednio duży, tak żeby nigdy nie wyczerpał się w czasie godzin pracy zakładu.

Równie ważne jest, aby prawidłowo dobrać ubiór ochronny dla swoich pracowników, tak by nikt pracujący w zakładzie nie był narażony na przegrzania się lub atak udaru. Zdrowy pracownik to efektywny pracownik, a nasza szeroka oferta produktów jest ściśle dopasowana do osiągnięcia powyższego celu.