Taśma VHB
Taśmy VHB wytwarzane są z pianki akrylowej, która zapewnia im doskonałą wytrzymałość oraz odporność na różne temperatury, wilgoć oraz promieniowanie UV. Doskonale sprawdzają się w sytuacjach, gdy niezbędne jest jak najmocniejsze połączenie materiałów różnego typu. Pozwalają na sklejanie metali, szkła, drewna czy gumy. Ze względu na nieinwazyjność, estetykę oraz znikomą widoczność stanowią świetną alternatywę dla wszystkich połączeń mechanicznych, m.in. śrub lub wkrętów.
Taśma VHB – cechy
Taśma VHB jest łatwa w aplikacji i nie wymaga żadnych dodatkowych urządzeń. Wykonane za jej pomocą połączenia odznaczają się szczelnością, a także równomiernym rozkładem naprężeń na całej powierzchni spoiny. Wynikają one z faktu, że taśma skleja elementy wzdłuż całej powierzchni. Taśma VHB posiada zdolność do dużych odkształceń, dzięki czemu chroni przed powstawaniem niekorzystnych naprężeń, które mogą prowadzić do pękania łączonych materiałów, tak jak ma to miejsce w przypadku łączenie punktowego za pomocą np. śrub. Taśmy dwustronne separują galwanicznie klejone metale, wykluczając możliwość wystąpienia korozji elektrochemicznej podczas eksploatacji wyrobu, dzięki czemu na powierzchni wyrobu nie ma szepczących, przebarwień, rdzy i zacieków.
Technologia VHB zapewnia estetykę i trwałość oraz pozwala na większą swobodę w projektowaniu i doborze materiałów. Taśmy VHB są odporne na wysokie temperatury, które sięgają nawet ponad 90oC. Nie poddają się również wilgoci i trudnym warunkom atmosferycznym, dlatego mogą być wykorzystywane w warunkach zewnętrznych. Jednak największa zaleta tego typu taśm to duża siła łączenia nawet na materiałach o niskiej przyczepności.
Taśmami VHB można sklejać tworzywa sztuczne, kompozyty, szkło, stal i aluminium, a także wszelkie materiały malowane i lakierowane. Znalazły swoje zastosowanie między innymi w produkcji pojazdów, elektronice, konstrukcjach budowalnych, lotnictwie, a także produkcji mebli i okien.